Studijski posjet Sveučilištu u Wageningenu održao se od 18. do 20. rujna 2024. u sklopu projekta CEE2ACT. Na međunarodnom posjetu Wageningen University & Research okupilo se 17 projektnih partnera iz 10 zemalja srednjoistočne Europe. Cilj projekta CEE2ACT je pružiti potporu razvoju strategija biogospodarstva u zemljama Srednje i Istočne Europe. Projektni partner iz Hrvatske je WWF Adria, a na studijskom putovanju sudjelovali su i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva; Agronomskog fakulteta u Zagrebu i Veleučilišta u Križevcima kako bi razmijenili znanja, ideje i iskustva u području biogospodarstva.
Pozdravni govor održala je rektorica Sveučilišta Wageningen prof. dr. sc. Carolien Kroeze. Istaknula je viziju Wageningena o kružnom biogospodarstvu koji podrazumijeva značajna ulaganja u istraživačke projekte. Partneri su raspravljali o napretku projekta CEE2ACT i sljedećim koracima koji uključuju razvoj politika biogospodarstva i razvoj HUB-ova u zemljama sudionicama. U tom pogledu Hrvatska je razvila Nacrt prijedloga strategije biogospodarstva do 2035.
Međunarodna razmjena znanja uključivala je izlaganja stručnjaka koji su podijelili stajališta o izazovima i prilikama koji stoje pred nama kako bi se ubrzao prijelaz na kružno biogospodarstvo. Tako su uz predstavljanja prehrambenih sustava, biobaziranih materijala te bioenergetike u kojima su naveli biobazirane lance vrijednosti usredotočene na kaskadnu uporabu biomase došli do politika i okvira znanja za srednjoistočnu Europu. Predstavnici iz nizozemskog Ministarstva poljoprivrede, ribarstva, sigurnosti hrane i prirode iznijeli su novosti o nizozemskoj politici biogospodarstva i programu znanja i inovacija. Stručnjaci iz WUR-a istaknuli su još i važnost vještina za obrazovanje – stručnjaka i mladih u području biogospodarstva te razvoj kurikuluma za prijenos znanja.
Praktični dio istraživanja u biogospodarstvu posjetitelji su si mogli predočiti prilikom obilaska istraživačkog instituta koji djeluje u sklopu ovog Sveučilišta. Organizirani su sastanci sa stručnjacima i posjet biobaziranim pilot postrojenjima. Istraživači su dionicima objasnili kako razvijaju biobazirane materijale te kako testiraju prednosti tih materijala za pakiranje i osiguravanje trajnosti svježih proizvoda.
Okupljanje u Nizozemskoj olakšalo je prijenos znanja i suradnju – ključne stupove za ubrzavanje prijelaza na kružno biogospodarstvo u Srednjoj i Istočnoj Europi. U finalnoj fazi projekta koji ulazi u svoju završnu godinu nastojat će se prilagoditi navedene prakse, a cilj ostaje maksimizirati utjecaje rezultata projekta i učenja među kreatorima politika, industrijom, akademskom zajednicom i civilnim društvom.
Foto: CEE2ACT, MPŠR