Hrvatska poljoprivredna komora organizirala je 19. prosinca 2024. još jednu radionicu u okviru Interreg projekta Bioeco-up u kojem sudjeluje 12 partnera iz 8 zemalja, a dva partnera su iz Hrvatske. Zimska radionica održana je u blizini Novog Marofa na imanju Pijavci, a mogli su se priključiti svi zainteresirani entuzijasti za područje biogospodarstva. Radionica je održana u božićnom ozračju i interaktivnom duhu, a odazvalo se desetak zaljubljenika u prirodne proizvode.
Cilj radionice bio je predstavljanje primjera dobre prakse u području biogospodarstva – ovog puta u kozmetičkoj industriji. Predstavljeni su, testirani i evaluirani inovativni biobazirani proizvodi koje izrađuje Kuća Magične Trave.
Snježana Jakopović, voditeljica radionice i poduzetnica iz Varaždina pokrenula je proizvodnju certificirane biokozmetike Kuća magične trave prije nešto više od petnaest godina, među prvima u području certificirane organske kozmetike u Hrvatskoj. Na ovoj radionici predstavila je hidrolate koje proizvodi iz biljaka koje su uzgojene na obiteljskom imanju. OPG koji vodi bavi se ekološkim uzgojem ljekovitog bilja, prvenstveno matičnjaka, ali i smilja, lavande i drugih biljaka. Hidrolat, kako je objasnila, nastaje kod proizvodnje eteričnih ulja vodenom destilacijom. Kod ovog procesa dolazi do koncentriranja svih, u ulju topivih i masnih sastojaka u ulje, no biljke sadrže i brojne sastojke koji su topivi u vodi i koji se skupljaju u destiliranoj vodi - hidrolatu. Naglasila je brojne prednosti prirodnih proizvoda: ljekovita svojstva biljaka i proizvoda na bazi bilja te sigurnost i prednosti njihove upotrebe. Očuvanje okoliša i smanjenje stvaranja suvišnog otpada joj je također izuzetno važno te su testirani proizvodi upakirani u ekološku i biorazgradivu ambalažu.
Tijekom radionice sudionici su testirali hidrolate od smilja, mente, melise i lavandina te eksperimentirali i aktivno sudjelovali u raspravi te tako pomogli identificirati prilike za poboljšanja proizvoda. Sudionici su odgovarali na upitnike te imali priliku pružiti povratne informacije i tako doprinijeti razvoju biogospodarstva i lokalne zajednice. Sve navedeno je u skladu sa svrhom projekta kojim se želi uključiti građane kao aktivne sudionike, a ne samo potrošače i na taj način dodatno osvijestiti javnost o konceptu biogospodarstva.
Fotografije: HPK