Objavljeno: 12. 05. 2023.

Konferencija „Održiva akvakultura“

Konferencija pod nazivom „Održiva akvakultura“ održana je u Zadru, 10. svibnja 2023. godine. U Centru za kreativne industrije okupili su se stručnjaci iz Hrvatske i Norveške koji su razgovarali o znanstvenim inovacijama i poslovnim mogućnostima vezanim uz održivu akvakulturu.

Okrugli stol i konferenciju je organiziralo Veleposlanstvo Kraljevine Norveške u Hrvatskoj u suradnji sa Zadarskom županijom.

Njegova Ekselencija, gospodin Haakon Blankenborg, norveški veleposlanik u Hrvatskoj u uvodnom obraćanju je naveo kako Hrvatska i Norveška upravo na ovakvim skupovima mogu razmijeniti iskustava i ostvariti suradnju stručnjaka i gospodarstvenika. Naglasio je da akvakultura postaje sve važniji izvor proizvodnje hrane, s tim da posebni značaj imaju inovacije u akvakulturi, ali i prateća infrastruktura i logistika čije unaprijeđenje može pozitivno utjecati na smanjenje štetnog utjecaja na okoliš uz istovremeno povećanje produktivnosti, a samim time i profitabilnosti. Posebno je istaknuo važnost dobrog upravljanja nusproizvodima ribljeg podrijetla koji uglavnom bivaju odbačeni nakon prerade ribe, a mogu služiti za ekstrakciju ribljeg ulja, proizvodnju stočne hrane, proizvodnju ribljeg brašna i brojne druge namjene.

Župan Zadarske županije, gospodin Božidar Longin u svom govoru je istaknuo kako i Hrvatska, a posebice Zadarska županija kroz projekt SAFE - Bilateral cooperation in the field of sustainable upcycling of by-products in the fields of aquaculture and fisheries, u kojem sudjeluju kao vodeći stručnjaci, zajedno s partnerima iz Norveške, planira osmisliti nova i inovativna rješenje za riblje nusproizvode. Naime, jedan od ciljeva projekta je prikupiti podatke o nusproizvodima iz riblje industrije kako bi u sklopu budućeg Centra za gospodarenje otpadom bila uspostavljena prva tvornica za preradu ribljeg otpada i proizvodnju ribljeg brašna u Hrvatskoj.

Dvije specifične teme konferencije su, kako je i najavljeno, bile Upravljanje ribljim nusproizvodima te Inovativna i nova dimenzija akvakulture.

O izazovima korištenja i prerade nusproizvoda ribarstva i akvakulture u Republici Hrvatskoj govorili su izv. prof. Daniel Matulić i prof. dr. sc. Tea Tomljanović s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dok je o smjernicama iz norveškog ribarskog sektora s naglaskom na iskustvama u zbrinjavanju i oporabi nusproizvoda ribljeg podrijetla govorio dr. Gunvor Øie, predstavnik Sintef Oceana.

U drugom dijelu je mr. sc. Mario Lovrinov iz tvrtke Maribu d.o.o. predstavio trenutno stanje akvakulture u Republici Hrvatskoj i moguće mjere za njen daljnji razvoj. Stanje u norveškoj akvakulutri iznio je Dir. Ing. Karl Strømsem, predstavnik Open Ocean Farming AS, koji je govorio o novim trendovima u industriji i mogućim potencijalima za razmjenu znanja koja bi mogla pomoći u daljnjem razvoju akvakulture u Hrvatskoj.

G. Eivind Helland, direktor Blue Planeta završno je govorio o novim tehnologijama i napretku u praksama u akvakulturi te kako navedene inovacije mogu pomoći u zadovoljavanju rastuće potražnje za plodovima mora uz minimiziranje utjecaja na okoliš.

Posebno važno za razvoj biogospodarstva u Hrvatskoj je pravilno  upravljanje nusproizvodima iz industrije akvakulture koje može ne samo smanjiti otpad, već i stvoriti nove izvore prihoda za ribarsku industriju.