Konferencija o biogospodarstvu koju je organizirala BIOEAST inicijativa održana je 6. i 7. ožujka u Budimpešti (HU).
Cilj konferencije bio je okupiti dionike iz zemalja srednje i istočne Europe koje sudjeluju u radu BIOEAST-a, ali i sve ostale dionike zainteresirane za temu biogospodarstva. Okupili su se predstavnici iz raznih sektora vezanih uz biogospodarstvo: istraživanja, javne uprave i industrije kako bi se informirali o novostima u radu Inicijative BIOEAST te podijelili praktično znanje kako bi se pokrenula i olakšala suradnja.
BIOEAST inicijativa razvila je Stratešku istraživačku i inovacijsku agendu (SRIA) koja predstavlja najbitnije istraživačke prioritete BIOEAST zemalja koje su u različitim fazama razvoja svojih nacionalnih strategija biogospodarstva, a cilj je da sve zemlje članice Inicijative usvoje navedene akte do 2027. Inicijativa BIOEAST u fokus stavlja i razvoj nacionalnih mreža dionika u biogospodarstvu (BIOEAST HUBs) za poticanje sudionika iz svih sektora vezanih uz biogospodarstvo u nacionalnim procesima donošenja odluka.
U sklopu glavnog programa Konferencije hrvatski predstavnici održali su prezentaciju o fazama izrade Nacrta strategije biogospodarstva do 2035., a bio je predstavljen i CROBIOHUB, središnji portal za biogospodarstvo u Hrvatskoj.
Na Konferenciji je bilo govora o mogućnostima zajedničkog programiranja kako bi se poboljšalo istraživačko-inovacijske aktivnosti u sklopu priprema za mogućnost osnivanja BIOEAST partnerstva u idućem programskom razdoblju.
Izlaganja su između ostalih održali András Tompos (Istraživački centar za prirodne znanosti - HU), Adrienn Baksa (Ministarstvo poljoprivrede - HU), Barna Kovács (tajnik BIOEAST inicijative), Korinna Varga (Mađarski institut organske poljoprivrede), María Beatriz Rosell (Geonardo), Inazio Martinez (Europski šumarski institut), Marie Kubankova (BIOEAST CR HUB), Tomasz Calikowski (EK, DG RTD), Luisa Mascia (CBE JU). Nakon izlaganja održane su interaktivne radionice sedam tematskih radnih skupina BIOEAST-a u kojima su sudjelovali i hrvatski predstavnici.
Konferencija je zaključena razmjenom ideja svih sudionika na velikoj zajedničkoj radionici. Najavljeno je kako će se iduće godine Konferencija o biogospodarstvu održati u Rumunjskoj o čemu ćemo pravovremeno izvijestiti na stranicama središnjeg portala za biogospodarstvo u Hrvatskoj - CROBIOHUB.